Családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatás



A családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatás


A családsegítő szolgáltatáscélja a települési önkormányzat működési területén élő szociális és mentálhigiénés problémák miatt veszélyeztetett, illetve krízishelyzetbe került személyek, családok életvezetési képességének megőrzése, az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, valamint  a krízishelyzet megszüntetésének elősegítése.

A családsegítés tehát nem más, mint az életvezetési problémákkal, szociális gondokkal küzdő családok, illetve személyek szociális és mentálhigiénés ellátása.

 

Az Alapszolgáltatási Központ Családsegítő Szolgáltatás családsegítője a megelőző tevékenységek körében figyelemmel kíséri a lakosság szociális és mentálhigiénés helyzetét, feltárja a nagy számban előforduló, az egyén és család életében jelentkező probléma okait és jelzi azokat az illetékes hatóság vagy szolgáltatást nyújtó szerv felé.

Továbbá tájékoztatást ad a szociális, családtámogatási és társadalombiztosítási ellátások formáiról, az ellátáshoz való hozzájutás módjáról. A tájékoztatás mellett segíti a Szolgálathoz forduló klienseket az ellátáshoz való hozzájutás módjában, tehát kitölti részükre az ellátások iránti igénybejelentő lapot, illetve dologi javakat, szolgáltatásokat nyújt. Ennek érdekében a Szolgálat jó kapcsolatot  tart fenn a családtámogatási és társadalombiztosítási szervekkel.

A családgondozó feladata továbbá azon tevékenység is, hogy folyamatosan figyelemmel kísérje a hátrányos helyzetű rétegek életét.

 

A gyermekjóléti szolgáltatás olyan, a gyermek érekeit védő speciális személyes szociális szolgáltatás, amely a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával szolgálja a gyermek testi és lelki egészségének, családban történő nevelkedésének elősegítését, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzését, a kialakult veszélyeztetettség megszüntetését, illetve a családjából kiemelt gyermek visszahelyezését.

Feladata a különböző gyermeki fejlődést biztosító, elősegítő támogatásokhoz való hozzájutás elősegítése, nevelési, egészségügyi, mentálhigiénés tanácsadásokhoz való hozzájutás elősegítése, hivatalos ügyek intézésében segítségnyújtás, szabadidős programok szervezése, veszélyeztetettséget észlelő rendszer működtetése, családgondozás, a gyermek és családjának problémáinak rendezése, a gyermek családjából való kiemelésének kezdeményezése, illetve a családjából kiemelt gyermek visszahelyezése érdekében folyamatos családgondozás.

 

Ügyfélfogadási rendje:

Öcsöd, Kossuth tér 1.

Hétfő - Csütörtök:  9.00 - 12.00

Péntek:   ---